Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

| DvojBlog.cz | 3. 10. 2023

Scroll to top

Top

4 rady, které se vám budou hodit při rozjezdu podnikání

Rozjezd podnikání
Dvojblog
  • On 30. 9. 2020
  • http://www.dvojblog.cz

4 rady, které se vám budou hodit při rozjezdu podnikání

Podnikání není žádný med, což dokládají statistiky, podle kterých skončí do pěti let od založení zhruba polovina firem. V průběhu první dekády pak odpadne dokonce 70 % subjektů. V čem tkví úspěch těch, které trh nesemele, a naopak uspějí? Univerzální recept na úspěch neexistuje, ale často se stačí držet základních pilířů.

Podnikejte v oboru, ke kterému máte blízko

Lidí, kteří zbohatli díky geniální myšlence, je minimum. Čím se však úspěšní podnikatelé vyznačují, je flexibilita, tedy schopnost pružně reagovat na skutečné potřeby zákazníků. Zpravidla se věnují oboru, ve kterém byli profesně zainteresováni (tzn., že v něm působili jako zaměstnanci) ještě před založením vlastní firmy. A samozřejmě mají konkrétní strategii (obchodní model), bez které by v konkurenčním prostředí nepřežili. 

Budujte si solidní renomé

Nemusíte být nejlevnější – a vlastně byste se o to ani snažit neměli. Stačí, když nabídnete kvalitní služby nebo zboží za dostupné ceny. Počítejte s tím, že zajetí firmy není otázkou několika týdnů či měsíců a dlouhodobě pracujte na dobré reputaci. Každý spokojený zákazník může přivést několik dalších a klientela se na vás postupně nabalí jako sníh na sněhovou kouli.

Používejte nástroje, které vám ušetří čas (a peníze)

Malá firma nepotřebuje robustní informační systém, ale rozhodně se jí může hodit přehledný účetní program – ideálně takový, který bude možné v budoucnu rozšířit o další moduly. Nezapomeňte, že podnikání v 21. století vyžaduje efektivní přístup, a ten vám, spíše než tužka s papírem, zajistí vhodně zvolené softwarové aplikace.

Šetřete na správných místech

Ukočírovat cash flow není v začátcích podnikání snadné, zejména když disponujete omezenými zdroji. Snažte se proto ušetřit na nákladech, které můžete oželet, aniž by vám to způsobilo jakékoliv komplikace. Například se zamyslete nad tím, zda skutečně potřebujete kancelář, manažerský automobil na operativní leasing a výpočetní techniku nejvyšší třídy.