Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

| DvojBlog.cz | 2. 6. 2023

Scroll to top

Top

Jak jsem se stal vyznavačem mobilní fotografie

Mobilní fotografie
Dvojblog
  • On 26. 7. 2013
  • http://www.dvojblog.cz

Jak jsem se stal vyznavačem mobilní fotografie

Fotografie je krásný koníček. S tímto tvrzením asi mnoho lidiček nerozhněvám. Počátky fotografie, navzdory tvrzení mé dcery: “jseš starej…”, bohužel nepamatuji. Pamatuji si však svůj první analogový fotoaparát ruské výroby. V hledáčku zasvítila červená led dioda, kdykoli nastavené expoziční hodnoty zaručovaly nepovedenou fotografii. Pokud bylo vše jak má být, svítila kupodivu oranžová.

První digitálním fotoaparátem v mém foto-batohu pak byla Konica Minolta A2. Od této doby se snažím fotografii porozumět. Ono porozumění mě pak přeneslo ke značce Nikon, první zrcadlovce. Přiznávám, že na ono kýžené fotografické porozumění nemá použitá techniky žádný vliv.

Mobilní fotografové

Přesto jsem se s despektem hodně dlouhou dobu koukal na digitální “honiče” pixelů přes mobilní telefon. Tam kam jsem dotáhl mnohdy svojí třináctikilovou výbavu a jal se stavět stativ, přiklusal nadšenec s telefon, udělal cvak a byl pryč. Ono to až tak nevadí, ale když při následné selekci (držím se zlatého analogového pravidla a tak kolikrát na kartu nezapíši nic) nenajdu odpovídající záběr, skoro brečím.

Toto jaro jsem však mobilní fotografii přišel na chuť. Pravda, nebyl to cíl ale spíše vedlejší proces. Ale když už se ta šance naskytla, chytil jsem jí za pačesy. Je to skoro neskutečné, ale technické parametry, ale hlavně kvalita výstupu je na zařízení s malou “plastickou” čočkou skoro až neuvěřitelná. Mobil máte pořád u sebe a dokážete zachytit snímky, které by jinak nevznikly. Mobil je oproti zrcadlovce značně nenápadný, možná tak vzniknou snímky, které by díky vašemu ostychu nevznikly. Pokud zůstanete v žánru reportážní fotografie, street fotografie a možná v novém žánru mobilní art fotografie, budete nadšeni. Díky sociálním sítím a softwarovým aplikacím je velice snadné fotografie upravovat a publikovat.

Co s fotkou? Vytisknout….

Jelikož už mě Mirek hodně dlouho nevytáhl na pořádný “chlapský” foto výlet, moje třináctikilová výbava pořád spí. Místo ní ale vzniká ucelená řada snímků rostoucích dětiček. A s ní požadavky babiček a dědů : “jé, nemůžeš nám to vytisknout”? Pravím: “nemám inkousty, zaschly”.

Netisknul jsem doma přes pět let. U desátého pokusu abdikuji a hledám pro mojí stařičkou tiskárnu Epson R300 řešení. Bude schopná tisku? Na internetu nacházím e-shop tisknulevne.cz. I pro mojí tiskárničku mají stále inkousty a to skladem (nejen originální ale i levnější verze inkoustů včetně multipacků). V nabídce jsou fotografické papíry, tonery. Zálibně pokukuji po tiskárně pro formát A3, ta by se fakt hodila. Překvapili mě neskutečně pozitivní ohlasy. Že bych se tedy opět vrátil ke své kompletní tvorbě a celý proces vzniku fotografii tak držel plně ve svojí režii?