Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

| DvojBlog.cz | 2. 6. 2023

Scroll to top

Top

Co je Raspberry Pi a k čemu je vhodné?

Raspberry Pi, domácí automatizace
Dvojblog
  • On 26. 2. 2021
  • http://www.dvojblog.cz

Co s přemírou volného času v době koronakrize? Pokud vás už unavuje sledování Netflixu či jiné pasivní činnosti, odreagujte se realizací zajímavého projektu. Ale co by to mělo být? Prakticky každý, kdo se alespoň okrajově zajímá o informační technologie, někdy narazil na pojem Raspberry Pi. Aby ne, jedná se o fenomén, který uchvátil bastlíře snad ze všech koutů světa. 

Raspberry Pi je malý jednodeskový počítač s deskou plošných spojů. Není rozměrnější než běžná platební karta (myšleno plochou, výškou cca 2 cm kreditku převyšuje), v peněžence vám neudělá průvan (naopak – je velmi levný) a užijete si s ním spoustu legrace. Díky rozsáhlým možnostem rozšíření umožňuje tvorbu neuvěřitelně širokého spektra projektů. Populární jsou především realizace související s chytrou domácností.

Základ RasPiho, jak se mikropočítači přezdívá, tvoří ARM procesor od Broadcomu. Jedná se o tzv. SoC (System on Chip), tedy jediný čip s prakticky veškerou funkcionalitou a minimem podpůrných obvodů. Na dané architektuře ostatně stojí moderní chytré telefony a tablety.

Do Raspberry Pi je možné nainstalovat libovolný OS, který podporuje ARM platformu. Oproti běžným počítačům, z hlediska technické specifikace, sice miniaturní zřízení nijak neoslňuje (uživatelé se naopak musí smířit s určitými kompromisy – například absencí vlastního úložiště), ale to ani neměli vývojáři z britské nadace Raspberry Pi Foundation v plánu. Původním záměrem bylo zařízení pro usnadnění a podporu výuky informatiky ve školách. Dnes, téměř deset let od vývoje první verze, nachází většina počítačů využití ve výrobě a podstatnou část uživatelské základny tvoří nadšenci do informačních technologií – bastlíři.

Raspberry Pi, domácí automatizace

Jak Raspberry Pi využijete v praxi?

Pro nenáročné uživatele je Raspberry Pi vhodnou alternativou za běžné stolní PC a stejně dobře poslouží jako domácí mediální centrum nebo emulátor starých počítačových konzolí

RasPi je samozřejmě jasnou volbou pro každého, kdo koketuje s výukou programování – například v jazycích jako Java nebo Python. V tomto směru je možností daleko více, velmi zajímavý je také grafické vývojové prostředí jazyka Scratch – ideální pro děti a začátečníky.

A pak je zde oblast domácí automatizace, kde má RaspBerry nevyčerpatelné možnosti. K minipočítači lze připojit množství senzorů a dalších elektronických součástek a vytvořit takřka libovolné zařízení – od detektoru pohybu až po robota na pásech.

Nejnovější varianty RaspBerry a veškeré příslušenství včetně senzorů či lipol baterie seženete na laskarduino.cz.

Next Story

This is the most recent story.