Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

| DvojBlog.cz | 2. 6. 2023

Scroll to top

Top

IT

Životnost lamp jako hlavní faktor při koupi nového projektoru

Životnost lamp jako hlavní faktor při koupi nového projektoru
Dvojblog
  • On 20. 8. 2014
  • http://www.dvojblog.cz

Životnost lamp jako hlavní faktor při koupi nového projektoru

Pokud si pořizujete data projektor a není vašim hlavním požadavkem výkon, kontrast ani nejrůznější další možnosti, nýbrž životnost projektoru, měli byste zaměřit svou pozornost zejména na lampu. Ta totiž ve velké míře ovlivňuje to, jak dlouho bude projektor bezchybně svítit a kolik hodin vás dělí od jisté a poměrně nákladné výměny lampy.

Technické parametry projektorů

Když si kupujete nový projektor, jste zavaleni technickými parametry. Kvalita obrazu, kontrast, možnost HDMI, USB nebo Wi-Fi připojení, zabudovaný reproduktor či 3D projekce – to je jen částečný výčet toho, s čím se u data projektorů můžete setkat. Ovšem je zde ještě jeden parametr, který prakticky udává životnost projektoru, respektive lampy v projektoru.

Životnost lampy

U některých projektorů budete mít životnost lampy uvedenou přímo v návodě či v popisu. Jedná se o časový údaj pohybující se od 1 500 až do 20 000 hodin. V přepočtu tak máte před sebou buď 62,5, nebo 833 dnů nepřetržitého promítání. To je docela hodně velký rozdíl, který se projevuje i na ceně projektoru.

Cena jako hlavní faktor při koupi nového projektoru?

Pokud byste si vybírali projektor jen podle ceny, zjistili byste, že byste si asi moc nepomohli. U nejlevnějších projektorů se totiž životnost lamp pohybuje jen maximálně do 2 500 hodin. Takže po 104 dnech promítání budete muset lampu vyměnit. Výměna lampy se pak pohybuje v řádech tisíců, a tak se vám cena za projektor může do jednoho roku klidně i zdvojnásobit.

Životnost lampy jako hlavní faktor při koupi nového projektoru!

Rozhodně se dívejte nejen na cenu, ale i na životnost lampy. V několika případech můžete narazit dokonce na delší životnost lampy u levnějšího projektoru. Stačí pouze pečlivě hledat a vybírat! Kromě toho ale rozhodně neslevujte ze svých požadavků! Pokud vyžadujete, aby projektor měl například zabudovaný reproduktor, rozhodně si stůjte za svým a pořiďte si takový výrobek, jaký vám bude dělat radost.